Piwko musiało
trochę
odczekać na swoją kolej ale w końcu się doczekało. To już druga kolaboracja na polskim rynku, tym razem do warzenia zabrał się AleBrowar do spółki z norweskim Nøgne Ø. Etykieta, wróć.. zamiast etykiety tym razem otrzymujemy pięknie pomalowaną butelkę (współczuję kolekcjonerom etykiet :D) z grafiką utrzymana w typowym dla AleBrowaru stylu. Całość prezentuje się niezwykle okazale. A co w środku? Otóż jest to West Coast Belgian Rye IPA, czyli mamy tu do czynienia z mocno chmielonym, żytnim IPA na belgijskich drożdżach, ot co!
Widzę:
Bursztynowa, mętna barwa. Piana beżowa, drobnopęcherzykowa, niezbyt obfita, ale za to gęsta i z pięknym lacingiem. Piana jest bardzo trwała i towarzyszy mi przez całą degustację.
Ocena: 4.6/5
Czuję:
Do nosa wkrada się ciężki, słodowo-owocowy aromat. Czuć tu mariaż belgijskich drożdży z amerykańskimi chmielami. Na pierwszym planie występują brzoskwinie i morele, które mieszają się z cytryną i pomarańczą, dalej zaś ujawniają się winogrona oraz cytrusowo-żywiczny aromat chmieli.
Ocena: 4.08/5
Smakuję:
Mamy tu lepką, żytnią podstawę, na której umieszczono owoce, a całość zwieńcza ostry, chmielowy posmak z przyprawami korzennymi na górze. Goryczka wyraźna o odczuwalnej mocy (ale i niezalegająca), objawia się podszczypywaniem w podniebienie. Ciężko powiedzieć czy mamy tu 100 IBU, jednak na pewno gorycz jest bardziej odczuwalna niż miało to miejsce w Krejzi Majku.
Wysycenie niskie, konsystencja oleista o wyraźnej lepkości. Da się wyczuć obecność alkoholu jednak w żaden sposób nie odbieram tego jako natarczywe.
Ocena: 4.27/5
Słówko końcowe:
Jak wypada kolaboracja ze słynnym Nøgne Ø? Wybornie! Otrzymujemy treściwe piwo, naznaczone belgijskim piętnem, amerykańskim smakiem i chmielowym kopem, a wszytko to podane w gustownej butelce. Czego chcieć więcej? Maybe more West Coast! :)
Ocena końcowa: 4.26/5
______________________________
West Coast Belgian Rye IPA
Polska, Norwegia
Ekstrakt: 16°
ABV: 6,5%
IBU: 100
Skład:
słód (Pilznieński, Pale Rye, Pszeniczny, Monachijski, Carmel Rye),
chmiel (Amarillo, Chinook, Mosaic, Simcoe), drożdże WLP 566
Brak komentarzy
Prześlij komentarz