Piwny Radek

Grand Prix - Ciechan


Grand Prix został uwarzony w Browarze Ciechan jako nagroda w Warszawskim Konkursie Piw Domowych. Laureatem pierwszej edycji został Czesław Dziełak i to na bazie jego receptury powstał CGP. Pierwsza warka szczyciła się bardzo pochlebnymi opiniami, w wyniku czego powstawały kolejne (z mniej entuzjastycznymi opiniami), by ostatecznie (po małym zamieszaniu wizerunkowym) wkroczyć na stałe do oferty Ciechana. Zmianie uległa etykieta, z której usunięto dane Czesława. Wymieniony skład pozostał bez zmian, choć nie wiadomo czy nie poczyniono jakichś drobnych modyfikacji względem pierwowzoru. Co prawda nie dane mi było skosztować legendarnej pierwszej warki, za to mogę nawiązać do tego co utkwiło mi w pamięci z drugiego rzutu.

Widzę:
Miedziana barwa z wyraźnym zmętnieniem. Piana beżowa, dość gęsta i obfita, redukująca się z czasem do drobnych wysepek.
Ocena: 3.6/5

Czuję:
Aromat wybitnie leśno-trawiasty. Przenosi nas w sam środek lasu, gdzie w otoczeniu skąpanych żywicą sosen, hasamy po szyszkach, zatrzymując się od czasu do czasu, by zaczerpnąć cytrusowego hausta. Jednak nic nie trwa wiecznie i tak po jakimś czasie ową sielankę przerywa stęchły aromat.
Ocena: 3.25/5

Smakuję:
W smaku dominują walory leśne - sosna, igły, żywica i te sprawy.. z przebijającymi się cytrusowymi niuansami. Goryczka ostra, o wysokim natężeniu, objawia się podszczypywaniem w podniebienie. Finisz długi, a co gorsza, zalegający. Z czasem uwydatnia się metaliczny posmak wraz ze stęchlizną. Piwo cechuje średnia treściwość oraz wysokie wysycenie.
Ocena: 3.13/5

Słówko końcowe:
Ciechan Grand Prix jest piwem bardzo wyrazistym, o mocno wyczuwalnej goryczce. Niestety, pociąga to za sobą wadę w postaci zalegającej goryczki, która to w połączeniu z obecną stęchlizną psuje końcowe wrażenia. Obecna wersja znacznie różni się od drugiej warki, która jak mnie pamięć nie myli, była bardziej sesyjna, stonowana i generalnie przyjemniejsza w odbiorze. Teraz zaś otrzymujemy edycję dla tęgich drwali, która nawet w porównaniu do Brackiego Imperial IPA wydaje się być cięższa i trudniejsza w przyswojeniu.

Ocena końcowa: 3.21/5
_________________________
American IPA
Polska

Ekstrakt: 15,5%
Alc: 5,4%
IBU: 80
Skład: słód (Pilzneński, Pszeniczny, Monachijski, Karmelowy), chmiel (Magnum, Columbus, Simcoe, Citra, Amarillo, Centennial)

Brak komentarzy

Prześlij komentarz