W wyjątkowo upalne dni nie marzę o niczym innym jak sięgnięcie po porządnie schłodzonego kwasa. Tym razem wybór padł na Kwas Pruski - Berliner Weisse z Browaru na Jurze. Nie wiem jak z zawartością ale już za samą nazwę należy się plus :)
Widzę:
Jasnożółta barwa z towarzyszącym jej lekkim zamgleniem. Przy nalewaniu piwa tworzy się bardzo obfita piana, która zajmuje ponad połowę miejsca w szkle. Ta z czasem opada do niewielkiej warstewki, dając przy tym pokaz tworzenia ładnych wzorków na szkle.
Ocena: 3.89/5
Czuję:
Bardzo delikatny aromat, który ujawnia się dopiero przy zamieszaniu szkłem. W ten sposób pojawia się cytryna, pobudzająca ślinianki swoją kwasotą. W oddali czuć także delikatnie pszeniczne tło.
Ocena: 3.3/5
Smakuję:
Całe szczęście smak jest już lepiej odczuwalny. Kompozycję prowadzą do przodu kwaśne akcenty w limonkowo-cytrynowym stylu. Ich intensywność co prawda nie zrobi wrażenia na kwasożłopach, jednak dla mniej wtajemniczonych będzie i tak strasznie kwaśne. Jak wiadomo wszystkim się moe dogodzi, jednak myślę, że osiągnięto dobry kompromis. Tło budują słody pszeniczne i mimo niewielkiej ekstraktywności nie sposób narzekać na brak treści. Czuć także charakterystyczny czysty profil, na którym wyróżnia się przyjemna grejpfrutowa goryczka z wytrawnym wykończeniem. Piwo wchodzi jak woda, dając jednocześnie ukojenie w gorące dni.
Ocena: 3.73/5
Słówko końcowe:
Bardzo fajna i pijalna pozycja. Zapach jak w większości kwasów jest trochę skryty i trzeba się trochę napracować by móc go odkryć. Znacznie lepiej ma się sprawa ze smakiem. Choć piwo nie jest tak kwaśne ani orzeźwiające jak oczekiwałem, to i tak spełnia swoje zadanie w 100%. Idealna pozycja na letnie dni, którą bez obaw o konsekwencje można łoić w sporych ilościach.
Ocena końcowa: 3.65/5
____________________________________
Berliner Weisse
Polska
Alc: 3.7%
Skład: woda źródlana; słód (pszeniczny, pilzneński); chmiel (Marynka, Hallertauer Tradition, Amarillo, Citra), drożdże US-05; bakterie lactobacillus delbrueckii
Sugerowana temperatura: 8-10°C
Termin do spożycia: 11.2016
Brak komentarzy
Prześlij komentarz