Piwny Radek

Dubbel Cieszyński - Bracki Browar Zamkowy (Grupa Żywiec)



Kolejny Grand Champion Birofilii na blogu i to ponownie wg receptury Czesława Dziełaka, który to po raz drugi z rzędu wygrał konkurs na najlepsze piwo podczas Festiwalu Birofilia 2014. Tym razem jest to dubbel, czyli klasztorne piwo wywodzące się z Belgii.

Widzę:
Ciemnomiedziana, mocno zmętniona barwa z brunatnymi przebłyskami. Piana niezbyt obfita, w dodatku szybko przybiera formę niewielkiej obręczy.
Ocena: 3.64/5

Czuję:
Na pierwszy plan wysuwa się słodki aromat utartych jabłek w karmelowej polewie. Dalej wyczuwalne są dojrzałe i suszone owoce, zaś w tle pojawiają są akcenty przyprawowe. Po ogrzaniu piwa wychodzą nuty alkoholowe oraz lekki rozpuszczalnik.
Ocena: 3.25/5

Smakuję:
Złożony smak charakterystyczny dla piw belgijskich. Tak więc mamy dojrzałe, czy też nawet przejrzałe owoce (jabłka, morele, brzoskwinie, banany, a dalej także rodzynki oraz figi). Smak stoi po stronie słodyczy (karmel) jednak finisz podchodzi już pod wytrawny. Goryczka niezbyt wysoka, lecz wyraźnie odczuwalna, przybierająca alkoholową postać. W wykończeniu ponownie daje o sobie znać rozpuszczalnik. Nasycenie średnio wysokie, co w połączeniu z wyklejającym charakterem, daje przyjemne uczucie podszczypywania w podniebienie i policzki. Treściwość na poziomie średnim.
Ocena: 3.48/5

Słówko końcowe:
Oto i klasyczny przykład belgijskiego dubbla: słodkawo-słodowy, mocno owocowy trunek, z nieco wytrawnym wykończeniem. Niestety nie udało się uciec od wyczuwalnego alkoholu i rozpuszczalnika, jednak nie są to stężenia, które odbierałyby przyjemność z picia. Całość jest dobrze ułożona, dając w efekcie ciekawe piwo.

Ocena końcowa: 3.44/5
__________________________
Dubbel
Polska

Ekstrakt: 18°
Alc: 8,5%
IBU: 17
Skład: słód (pilzneński, pale ale, pszeniczny, Abbey, Special B, Carafa I Special), chmiel (Magnum, Saaz), syrop kandyzowany, drożdże belgijskie
Termin do spożycia: 20.11.2015

Brak komentarzy

Prześlij komentarz