Piwny Radek

Imperial Stout - Tenczynek



Tenczynek, czwarty browar w drużynie Jakubiaka szybkim tempem wyrzuca kolejne produkty na rynek. Na piąte piwo obrano Russian Imperial Stouta. I jeśli mnie pamięć nie myli, jest to pierwszy z większych graczy, który odważył się zabrać za ciemnego mocarza. To także moja pierwsza styczność z Tenczynkiem, także ciekawi mnie czy browar wyróżnia się czymś na tle grupy.

Widzę:
Ciemno brunatna barwa z nieco jaśniejszymi brązowymi prześwitami, wygląda jak olej silnikowy. Piana w ciemnobeżowej tonacji, o drobnopęcherzykowej strukturze. Początek całkiem obfity lecz kończy się na skromnej obwódce. Szkło pozostaje niesplamione.
Ocena: 3.05/5

Czuję:
Już po zdjęciu kapsla z butelki, do nozdrzy dociera wyraźna paloność z nutami czekoladowymi. W szkle kawa nie jest już tak obfita, w czym zasługę mają dominujące w tle ciemne owoce (głównie wiśnia z suszoną śliwką). Niestety wyczuwalny jest też i alkohol, który momentami przybiera formę rozpuszczalnika.
Ocena: 3.11/5

Smakuję:
Smak utrzymany w półsłodkiej tonacji, głównie za sprawą karmelu z solidnym, owocowym wykończeniem. Podstawę (co prawda niezbyt solidną, ale jednak) stanowi gorzka czekolada z delikatnym wsparciem zbożowej kawy. Jak na RISa walory są dość stonowane. Ku zaskoczeniu w pewnym momencie pojawia się nieco nut belgijskich w postaci banana i gumy balonowej. Jakieś novum wśród stylu? Goryczka palona, może nawet nieco zbyt skryta. Procenty jakoś szczególnie nie sieją wyziewem ale też ciężko powiedzieć, że alko zostały świetnie zamaskowany. Jest to po prostu poziom 9% trunku, czuć go i tyle (inaczej nie byłoby to piwo ;)). Z dobrej strony przedstawia się za to gładkość, której to zawsze brakowało w wyrobach BRJ. Pozostałe parametry jak treściwość, czy nasycenie plasują się na odpowiednim dla stoutów poziomie.
Ocena: 3.4/5

Słówko końcowe:
Z pewnością nie jest to pozycja z czołówki stylu. Zbyt zachowawcze, a przy tym też i nie do końca ułożone (szczególnie irytuje rozpuszczalnik w zapachu). Mimo tego piwo ma potencjał, z którego można wykrzesać coś ciekawego. Póki co jak dla mnie jest to najlepsze piwo z BRJ. Czy będę do niego wracał? Nie, bo są ciekawsze pozycje do przetestowania :)

Ocena końcowa: 3.29/5
__________________________

Russian Imperial Stout
Polska

Alc: 9%
Ekstrakt: 24°
Skład: słody (pilzneński, Caraaroma, Caramunich, czekoladowy żytni, pszeniczny, czekoladowy pszeniczny), chmiele (Magnum, Sybilla), drożdże (S-04, T-58)
Termin do spożycia: 10.03.2016

Brak komentarzy

Prześlij komentarz