Polska scena piwna obrasta w coraz to ciekawsze eksperymenty. Tym razem mamy wywodzące się z Finlandii sahti w wersji black. Do warzenia dorzucono m.in.: pędów sosny oraz owoców i gałęzi jałowca. Brzmi intrygująco?
Widzę:
Ciemnobrunatna, nieprzejrzysta barwa o błotnistej klarowności. Piana niezbyt obfita, ale za to ładnie oblepia szkło.
Ocena: 4.07/5
Czuję:
Aromat utrzymany jest w leśnym profilu (sosna, żywica, jałowiec) z nutą ziemistą i delikatną wędzonką. Wyczuwalna jest praca drożdży oraz słodów, które to wnoszą nuty palone, a także kawy i przypalonej czekolady. W odczuciu zapach jest ciężki i szorstki, choć też niezbyt intensywny.
Ocena: 3.7/5
Smakuję:
Powielają się wrażenia zapachowe, możemy więc zasmakować w owocach lasu, podanych z kawą i czekoladą. Przeciwwagę dla ciężkiego charakteru stanowi wyraźna słodycz oraz kwaskowy finisz, które wyciągają trunek z mrocznych otchłani. Piwo jest bardzo gęste i gładkie, a także niemal całkowicie wygazowane, co nadaje piwu delikatności. Goryczka utrzymana na niskim poziomie. Alkohol pomimo znacznej ilości, został starannie zamaskowany i nie sposób go wyczuć.
Ocena: 3.87/5
Słówko końcowe:
Patrząc po składnikach zapowiadał się dziwny i ciężko przyswajalny twór. Jednak w bezpośrednim starciu okazuje się nie tak straszny jak zapowiadano. Co więcej, przy tak wysokim ekstrakcie i zawartości alkoholu black sahti pozostaje dobrze pijalne. Z kolei zawarta słodycz dobrze komponuje się z całością zwiększając tym samym przystępność piwa. Owszem, dalej jest to dość specyficzny twór, który nie każdemu podejdzie. Sam zaś odbieram piwo jako eksperyment z funkcją poznawczą, w której to roli dobrze się sprawdza. Na pewno nie jest to coś do czego można regularnie wracać, czy pić w większych ilościach. Celem Happy Crack jest poszerzenie horyzontów, co odbywa się bez bólu i cierpienia.
Ocena końcowa: 3.85/5
___________________________
___________________________
Black Sahti
Polska
Ekstrakt: 19,1°
Alc: 8.0%
Skład:
słody (Pale Ale, Żytni, Wędzony Jęczmienny, Carafa Special Typ II),
szyszki chmielu Amarillo, pędy sosny, owoce jałowca, gałęzie jałowca,
fińskie drożdże piekarskie prasowane
Brak komentarzy
Prześlij komentarz