Stone Brewing to jedna z bardziej znanych twarzy piwnej rewolucji w Ameryce. Teraz browar wkracza do Berlina, skąd szykuje się na podbój Europy. Jak wypadają ich sztandarowe piwa? Na degustację udało mi się dorwać Ruination 2.0, który miał jeszcze za sobą długą podróż z nowego świata.
Widzę:
Oczy cieszą się już na widok opakowania - malowana "etykieta" z gargulcowym stworem na froncie oraz świetnie zaprojektowanym kapslem. Stone już na starcie łapie dużego plusa.
Sama ciecz odznacza się miedzianą barwą o delikatnym zmętnieniu. Na niej usadawia się obfita warstwa kremowej piany, która z wolna opada do kilkumilimetrowej warstewki, pozostawiając obfite ślady na szkle.
Ocena: 4.54/5
Czuję:
Soczysty i zdecydowany aromat, na który składa się mieszanka słodów i chmieli. Główne role pełnią karmel oraz żywica. Dalej zaś czuć wsparcie ze strony świeżej sosny oraz dojrzałych owoców tropikalnych i cytrusów (brzoskwinia, nektarynka, grejpfrut, pomarańcza, morela, śliwka). Całości dopełnia przyjemne miodowo-herbatnikowe wykończenie. Zapach jest bardzo przyjemny i kusi do jak najszybszego zanurzenia ust w trunku.
Ocena: 4.25/5
Smakuję:
A jest co smakować.. Obficie karmelowe, z zajebistą żywicą oraz cytrusowo-tropikalnym wypełnieniem. Czuć sporą słodycz, jednak wszystko to zostało skontrowane mega przyjemną i ładnie wyeksponowaną goryczką, godną miana double IPA. Nie ma wątpliwości co jest największym atutem piwa. Trunek jest treściwy, ale nie syropowaty. Zwieńczeniem tego wszystkiego jest średnie nasycenie, wyśmienicie zgrywające się z całą resztą. Alkohol ładnie zamaskowany i ujawnia się dopiero po solidnym zamieszaniu szkłem.
Ocena: 4.47/5
Słówko końcowe:
Problemem mocno chmielowych piw zza dalekiej wody, jest ich nie najlepsza świeżość. Dlatego wejście amerykańskich browarów na stary kontynent może być okazją do poznania ich z najlepszej strony. Opisywane piwo udało mi się spożyć dzień przed upływem zalecanego terminu, na szczęście produkt zachował swoje właściwości: świetny profil słodowo-chmielowy, przy niesamowicie przyjemnej goryczce. Także zamieszczona na etykiecie fraza "a liquid poem to the glory of the hop" w pełni ma swoje uzasadnienie.
Ocena końcowa: 4.42/5
___________________________
Double IPA
USA
Alc: 8.5%
IBU: 100
Sugerowana temperatura: 12-14°C
Termin do spożycia: 29.07.2015
IBU: 100
Sugerowana temperatura: 12-14°C
Termin do spożycia: 29.07.2015